krwotok z rany


krwotok tętniczy

Krwotok pochodzenia tętniczego charakteryzuje się  gwałtownym wypływem krwi z rany. Krew ma kolor jasno czerwony. W sytuacji gdy zranieniu uległa duża tętnica krew tryska falami wyrzucanymi w rytmie tętna.

Pierwsza pomoc :

  1. Pierwsza pomoc polega na natychmiastowym zatrzymaniu krwotoku, w pierwszej chwili  zanim zdobędziemy dostęp do gazy i bandaża elastycznego, możemy w  miejscach, gdzie tętnica przebiega powierzchownie  przycisnąć ją do kości.
  2. Następnie  na ranę kładziemy waciki, gazę a następnie przy pomocy bandaża elastycznego przymocowujemy je do rany. W przypadku przesiąknięcia nie ściągamy wcześniej założonego opatrunku tylko zakładamy nowe zwoje i gazy, na założone wcześniej.
  3. Krwawiącą kończynę w celu zmniejszenia krwawienia należy także usztywnić i unieść ją ponad poziom serca.

W przypadku krwotoku z tętnicy nie zakładamy po wyżej rany opaski uciskowej !!!!!!!!!!!!!!!

Krwotok Żylny

Krwotok żylny w porównaniu do tętniczego charakteryzuje się ciemnym kolorem, krew wypływa z rany zdecydowanie wolniej.


Pierwsza pomoc:

  1. Pierwsza pomoc polega na położeniu na ranę wacika, gazy a następnie przy pomocy bandażem elastycznym przymocowaniu jej do rany.
  2. Prawdopodobieństwo, że po prawidłowo założonym opatrunku rana przesiąknie jest niewielkie, ale gdyby tak się stało, należy na wcześniej założony opatrunek założyć kolejne warstwy.

autor : ratowniczka 

 

Portal skierowany do osób zawodowo związanych z medycyną ratunkową oraz osób będących entuzjastami tej dziedziny medycyny. Treści umieszczone na stronie nie stanowią fachowych porad ani nie zastępują podręczników naukowych.
free website templates